Asma Tavan Görünür mü Olmalı Gizlenmeli mi? - Trio Asma Tavan

Asma Tavan Görünür mü Olmalı Gizlenmeli mi?

Çok net bir soru asma tavan görünür mü olmalı gizlenmeli mi? Ancak cevabı olarak net ve basit değil malesef. Asma tavan modelleri , kuruluma ve seçilen panelin materyal özelliklerine göre farklı amaçlara odaklanabilir:

  • Isı ve ses yalıtımının iyileştirilmesi: Ergonomik ve uzun ömürlü bina kullanımları için önemlidir.
  • Neme karşı direncin arttırılması: banyolar, soyunma odaları, havuzlar ve su buharı sebebiyle nemli ortama sahip olan mutfaklar gibi alanlarda önemlidir
  • Dekoratif çeşitlilik: çok çeşitli yüzeyler (renkler, ahşap, metalik vb.) nedeniyle işlevi basitçe dekorasyon olabilir. Mekana verilmek istenen kimlik için önemlidir.

Herhangi bir asma tavanın projesinde seçilen malzeme ne olursa olsun, eserin orijinal çatısına sabitlenmiş metalik bir yapı istenen mesafeye indirilir. Bu metal yapı seçilen çatı tipine bağlı olarak değişir ve özellikle iki standart sistem vardır: görünür asma tavan profilleri ve gizli asma tavan profilleri.

Asma Tavan Görünür mü Olmalı Gizlenmeli mi?Görünür Profiller

Adından da anlaşılacağı gibi görünen profiller mimari açıdan saklanmayan ve tavanın estetik setinin bir parçasıdır. Paneller, bu profillerin oluşturduğu ızgara yapısına basitçe desteklenerek yerleştirilmiştir.  Genel kullanımda sıkça tercih edilen modeller  standart T24 ve T15 modelleridir. Ek olarak, müşterinin taleplerine uygun olarak özel çalışmalar yapılabilir. Görünür olmalarından dolayı tavan tasarımı için önemli bir dekoratif değişkendir. İç mimari çalışmalarında sıklıkla kullanılır.

Gizli profiller

Gizli asma tavan profillerinde görünür asma tavan profillerinin aksine sabitleme profilleri gizlenmiştir. Detaylı bir estetik amaçla kullanılmazlar. Kullanım amaçları genel olarak yapısal olarak etki eder.

Bu sistemin temel avantajı asma tavana verdiği sağlamlıktır . Paneller profile tutturulur ve olası hareketleri çok sınırlıdır. Yani estetikten ziyade sizin için yapısal faydalar ön plandaysa tercih edebilirsiniz.

Konferans salonu, seminer salonu gibi bir alanda uygulanacak asma tavan projenizde ses ve ısı yalıtımının önemiyle paralel olarak tercih edebilirsiniz. Bina içerisinde asma tavan uygulaması için proje hazırlarken estetik ve yapısal dengeyi kurmayı ihmal etmeyin.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, görünür veya gizli asma tavan profilleri; projenizin beklentilerinizi karşılaması için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun. Sizin için en uygun çalışmanın hangisi olduğuna karar verirken bizimle de çekinmeden iletişime geçebilirsiniz. Uzun yıllardır bu sektörde olmanın verdiği tecrübemizle size özel fikir, çözümler üretebiliriz.

Yorumlar